הקשר ההיסטורי בין הדת ודבר אלוהים – חלק הלדרוש את אלוהים בבית מדרש או בתפילה?

ישנו פער גדול בין האופן בו בני ישראל היו דורשים את הרצון של אלוהים בתנ"ך לבין האופן בו דרשו חז"ל לגלות את הרצון של אלוהים או של הכתוב אותו הם חקרו.

חז"ל ערכו דיונים בינם לבין עצמם, וההכרעה לבסוף באותו עניין הייתה נעשית על-ידם. זוהי דרך מאוד אינטלקטואלית לעסוק בשאלה עניינית, אולם הקושי בדרך זו הינו שאין לה כל ביסוס בתנ"ך.

שאול המלך מקשיב לעצת העם ומפר את דבר אלוהים

לדוגמא: בספר שמואל א' מסופר לנו על המלך הראשון של ישראל, שאול. שאול נשלח על ידי שמואל על פי דבר אלוהים להילחם בעמלק ולהחרים אותם — לא להשאיר מהם זכר, מאיש ועד אישה משור ועד שה. (ר' שמואל א' ט״ו 3) שאול מקבל את המצווה הברורה הזו ויוצא לקרב. אלוהים נותן לו ניצחון מוחלט על אויביו אולם בדרכו חזרה לפגוש את שמואל, הוא מגיע עם אגג העמלקי חי, ועם הצאן של העמלקי כשלל. שמואל נחרד למראה עיניו ושואל את שאול מה עשה, למה הוא לא הקים את המצווה של אלוהים. להלן תגובתו של שאול:

וַיֹּאמֶר שָׁאוּל מֵעֲמָלֵקִי הֱבִיאוּם אֲשֶׁר חָמַל הָעָם עַל מֵיטַב הַצֹּאן וְהַבָּקָר לְמַעַן זְבֹחַ לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ; וְאֶת הַיּוֹתֵר הֶחֱרַמְנוּ. (פס' 15)

וַיִּקַּח הָעָם מֵהַשָּׁלָל צֹאן וּבָקָר רֵאשִׁית הַחֵרֶם לִזְבֹּחַ לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ בַּגִּלְגָּל. (פס' 21)

המטרות לשמן העם ביקש לשמר את הצאן הזה נשמעות טובות ונעלות. זבח ראשית החרם לכבוד אלוהים. אולם "המעשה הטוב" גרם לאלוהים למאוס בשאול לגמרי ולבקש להחליפו במלך אחר.

על פי התיאור של שאול הרעיון לכך לא נבע ממנו עצמו, אלא מהעם. אחרי הניצחון המוחץ של בני ישראל על עמלק, ראו בני ישראל את הצאן של העמלקי והם חמלו עליו. הם חשבו לעצמם שחבל סתם להרוג אותו, אולי נשמור את הצאן ונזבח אותו לאלוהים. שאול נכנע ללחץ העם, וכך היפר את הציווי של אלוהים. הסיפור הזה ממחיש עבורנו היטב את הבעייתיות בדיון ציבורי על הציוויים של אלוהים. עד כמה שטובות ודתיות יהיו הכוונות של המתדיינים, אם בסופו של דבר הפסיקה היא שונה מהציווי המקורי, מבחינת אלוהים מדובר בהפרה בוטה של דברו.

כיצד אם כן עלינו לדרוש את אלוהים?

עצת התנ"ך באשר לאופן בו אנו צריכים לדרוש את הרצון של אלוהים מופיעה בפסוקים שכבר ציטטנו מירמיהו:

וּקְרָאתֶם אֹתִי וַהֲלַכְתֶּם וְהִתְפַּלַּלְתֶּם אֵלָי וְשָׁמַעְתִּי אֲלֵיכֶם וּבִקַּשְׁתֶּם אֹתִי וּמְצָאתֶם כִּי תִדְרְשֻׁנִי בְּכָל לְבַבְכֶם׃ וְנִמְצֵאתִי לָכֶם נְאֻם יְהוָה וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּתְכֶם…

אם עולות בנו שאלות לגבי הרצון של אלוהים והדבר של אלוהים, עלינו להתפלל; לפנות לאלוהים באופן אישי ולשאול אותו, לדרוש עם כל ליבנו תשובה. אלוהים מבטיח שאם נעשה כך, נמצא אותו. אם עולה בנו שאלה לגבי הרצון של אלוהים או הדבר שלו, הדבר האחרון שאלוהים ממליץ לנו לעשות הוא לערוך דיון או לנהל ויכוח כלשהו על הדבר שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>