ישעיהו נ"ג – על מי דיבר הנביא? חלק א'במעשי השליחים ח' בברית החדשה, אנו קוראים שפיליפוס, בעת מסעותיו לצורך הפצת הבשורה, נפגש עם סריס כושי שישב במרכבתו בדרכו מירושלים לעזה.

הסריס קרא בקול רם מישעיהו נ"ג פרקים 7-6:

"כֻּלָּנוּ כַּצֹּאן תָּעִינוּ, אִישׁ לְדַרְכּוֹ פָּנִינוּ; וַיהוָה הִפְגִּיעַ בּוֹ, אֵת עֲוֹן כֻּלָּנוּ׃ נִגַּשׂ וְהוּא נַעֲנֶה וְלֹא יִפְתַּח פִּיו, כַּשֶּׂה לַטֶּבַח יוּבָל, וּכְרָחֵל לִפְנֵי גֹזְזֶיהָ נֶאֱלָמָה; וְלֹא יִפְתַּח פִּיו."

הסריס הביע בפני פיליפוס את רצונו להבין את הכתוב:

"וַיֹּאמֶר אֶל־פִילִפּוֹס אֶשְׁאֲלָה מִמְּךָ עַל־מִי הַנָּבִיא מְדַבֵּר אֶת־זֹאת עַל־נַפְשׁוֹ אוֹ עַל־אִישׁ אַחֵר"?

הסריס הכושי שאל את השאלה המהותית, שמחייבת מענה הולם על-מנת שנוכל להבין את נבואת ישעיהו נ"ג. על מי הנביא כותב? האם הוא מדבר על עצמו או על אחר? ואם על אחר, אז על מי?

פיליפוס לא היסס לרגע וענה לשאלת הסריס. במעשי השליחים ח' 35 כתוב:

"וַיִּפְתַּח פִילִפּוֹס אֶת־פִּיו וַיָּחֶל מִן־הַכָּתוּב הַזֶּה וַיְּבַשֵּׂר אוֹתוֹ אֶת־יֵשׁוּעַ."

פיליפוס, כיתר מנהיגי הקהילה הראשונה, היה יהודי שומר מצוות. פיליפוס וחבריו המאמינים למדו מילדותם את נבואת ישעיהו נ"ג. הם גם הכירו את אירועי חייו ומותו של ישוע, והסכימו פה אחד שהאיש בישעיהו נ"ג הוא לא אחר מאשר ישוע.

כל אדם, יהודי או לא, שמכבד את ספר התנ"ך ואת הנבואות המופיעות בו, מחויב להביא בחשבון את הדעה המשותפת ליהודים המאמינים מהקהילה הראשונה ולמחברי הברית החדשה. הדרך ההגיונית ביותר לעשות זאת היא על ידי לימוד הנבואה פסוק-פסוק, שבאמצעותו ניתן יהיה לבחון כיצד ניתן לאמת כל אמירה של ישעיהו על-פי העובדות ההיסטוריות הידועות מחייו של ישוע.

בדיוק את זה אנחנו מתכוונים לעשות בשידורים הבאים. כדי להפוך את הלימוד הזה לשיטתי ככל שניתן, נחלק את חמישה-עשר הפסוקים לחמישה חלקים שווים, כך שכל חלק יכלול שלושה פסוקים. נבחן כל חלק בנפרד, לפי הסדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *