דוד: איש כלבבו של אלוהים

המלך הבא שנעסוק בו הוא דוד, איש כלבבו של אלוהים. משך שנים, דוד נמלט משאול, שרדף אותו בלי הרף. למרות זאת, דוד צלח את התקופה הזו בהצלחה. בסופו של דבר, הייתה לו עדות נהדרת:

יִגְמְלֵנִי יְהוָה כְּצִדְקִי; כְּבֹר יָדַי יָשִׁיב לִי׃ כִּי שָׁמַרְתִּי דַּרְכֵי יְהוָה וְלֹא רָשַׁעְתִּי מֵאֱלֹהָי. (תהילים י״ח 20-21)

ההצלחה של דוד שינתה את גישתו

עם זאת, כעבור זמן, דוד השתנה, וכמו כן גם שירתו:

חָנֵּנִי אֱלֹהִים כְּחַסְדֶּךָ כְּרֹב רַחֲמֶיךָ מְחֵה פְשָׁעָי׃ הַרְבֵּה (הֶרֶב) כַּבְּסֵנִי מֵעֲוֹנִי וּמֵחַטָּאתִי טַהֲרֵנִי. (תהילים נ״א 3-4)

מה קרה? מאיפה בא השינוי?

דוד חווה הצלחה מסחררת. ממלכתו התבססה ברחבי ארץ ישראל, הוא ניצח את כל אויביו ונהנה מפרות ההצלחה שלו. הוא כבר לא יצא להלחם בעצמו. הוא נשאר בארמון בירושלים ונהנה מכל התענוגות שעמדו לרשותו כמלך.

לכן הוא לא היסס לשכב עם בת-שבע, אשת אוריה חברו. הוא גם לא היסס להזמין את רציחתו על-מנת לכסות את חטאו. בשעת ההצלחה של דוד, הוא שכח לגמרי את העקרונות על-פיהם הוא חי בטרם היה מלך.

אני מודה לאלוהים שכעבור זמן, דוד שב לאלוהים ואלוהים סלח לו על חטאיו. למרות זאת, חטאיו של דוד הטילו צל אפל על כל צאצאיו מדור לדור. אלוהים הזהיר אותו בפי שמואל:

וְעַתָּה לֹא תָסוּר חֶרֶב מִבֵּיתְךָ עַד עוֹלָם; עֵקֶב כִּי בְזִתָנִי וַתִּקַּח אֶת אֵשֶׁת אוּרִיָּה הַחִתִּי לִהְיוֹת לְךָ לְאִשָּׁה. (שמואל ב' י״ב 10)

חשוב שנזכור כי סליחת אלוהים אינה בהכרח מבטלת את תוצאות החטאים שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>