מסר קצר על הקשר בין מסע בני ישראל במדבר ומסע החיים של המאמינים בישוע

שלום לכולם, תודה שהצטרפתם אלינו לשידור נוסף של "מבט לכתובים" תכנית הרדיו של דרק פרינס. היום אנחנו רוצים לחלוק אתכם מסר קצר על עמוד הענן ביציאת מצרים וחשיבות הנוכחות של רוח הקודש בחיינו. ישנו קשר ישיר בין המסע של בני ישראל שיצאו ממצרים לבין המסע שלנו המאמינים בישוע.

בראשונה לקורינתיים י, 2-1 כתוב:

…אֲבוֹתֵינוּ הָיוּ כֻלָּם תַּחַת הֶעָנָן וְכֻלָּם עָבְרוּ בְּתוֹךְ הַיָּם׃ 2 וְכֻלָּם נִטְבְּלוּ לְמשֶׁה בֶּעָנָן וּבַיָּם.

בני ישראל נושעו במצרים ממכת הבכורות על ידי הדם של שה הפסח. קורבן השה מייצג את ישוע, שה האלוהים. הדם של ישוע שנשפך על הצלב מושיע חוטאים ששבו ממעשיהם מהמשפט של אלוהים.

בני ישראל נושעו ממצרים על ידי טבילה כפולה – כפי ששאול תיאר בפסוק שקראנו. הטבילה בעמוד הענן שירד עליהם מסמלת את הטבילה ברוח הקודש. והמעבר דרך ים סוף מייצג את הטבילה במים. הטבילה הכפולה הזו נועדה להפריד את בני ישראל באופן סופי ממצרים – שמייצגת את העולם.

בשמות י"ד 20-19 כתוב,

וַיִּסַּע מַלְאַךְ הָאֱלֹהִים, הַהֹלֵךְ לִפְנֵי מַחֲנֵה יִשְׂרָאֵל, וַיֵּלֶךְ מֵאַחֲרֵיהֶם; וַיִּסַּע עַמּוּד הֶעָנָן מִפְּנֵיהֶם, וַיַּעֲמֹד מֵאַחֲרֵיהֶם׃ 20 וַיָּבֹא בֵּין מַחֲנֵה מִצְרַיִם, וּבֵין מַחֲנֵה יִשְׂרָאֵל, וַיְהִי הֶעָנָן וְהַחֹשֶׁךְ [למצרים], וַיָּאֶר אֶת־הַלָּיְלָה [לבני ישראל]; וְלֹא־קָרַב זֶה אֶל־זֶה כָּל־הַלָּיְלָה.

אלוהים הגן על עמו באמצעות ענן על טבעי. להגנה של אלוהים הייתה השפעה כפולה. למצרים היה חשוף ומפחיד, ולבני ישראל היה אור בחושך. הענן מנע מהמצרים להתקרב לישראל כל הלילה.

מלאך אלוהים התקרב לעמו באמצעות ענן בכדי להגן עליהם. ישוע אמר לתלמידיו שהוא יחזור אליהם באמצעות רוח הקודש ויהיה איתם לעד. ביוחנן י"ד, 18-16 כתובה ההבטחה שישוע נתן לתלמידיו:

וַאֲנִי אֶשְׁאֲלָה מֵאָבִי וְהוּא יִתֵּן לָכֶם פְּרַקְלִיט אַחֵר אֲשֶׁר־יִשְׁכֹּן אִתְּכֶם לָנֶצַח׃ 17 אֶת־רוּחַ הָאֱמֶת אֲשֶׁר לֹא־יָכֹל הָעוֹלָם לְהַשִּׂיגוֹ בַּאֲשֶׁר לֹא יִרְאֵהוּ וְלֹא יֵדָעֵהוּ וְאַתֶּם יְדַעְתֶּם אֹתוֹ כִּי־הוּא שֹׁכֵן אִתְּכֶם וְיִהְיֶה בְּקִרְבְּכֶם׃ 18 לֹא אֶעֱזָבְכֶם יְתוֹמִים אָבוֹאָה אֲלֵיכֶם׃

ביציאת מצרים מלאך אלוהים היה בעמוד הענן שהפריד בין מחנה ישראל לבין מחנה המצרים. בברית החדשה ישוע בא למאמינים בו באמצעות רוח הקודש. כאשר הוא שוכן בקרבנו הוא מספק עבורנו הגנה ונחמה בזמנים קשים.

באמצעות הטבילה הכפולה בענן ובים בני ישראל החלו את המסע לנחלה שאלוהים הכין עבורם. הענן שירד עליהם בחוף הים האדום הדריך אותם מידי יום וסיפק עבורם מחסה מהחום והשמש, ובלילה הוא סיפק עבורם אור בחשיכה. זהו ייצוג נפלא של רוח הקודש, המדריך והמנחם שלנו.

בראשונה לקורינתיים י, 4-3 כתוב:

וְכֻלָּם אָכְלוּ מַאֲכָל אֶחָד רוּחָנִי׃ 4 וְכֻלָּם שָׁתוּ מַשְׁקֶה אֶחָד רוּחָנִי כִּי שָׁתוּ מִן־הַצּוּר הָרוּחָנִי הַהֹלֵךְ עִמָּהֶם וְהַצּוּר הַהוּא הַמָּשִׁיחַ.

בני ישראל אכלו במסע במדבר מן שירד עם הטל מדי בוקר. במתי ד, 4 ישוע דיבר על המאכל הרוחני שהוא הכין למאמינים בו:

וַיַּעַן וַיֹּאמַר הֵן כָּתוּב לֹא עַל־הַלֶּחֶם לְבַדּוֹ יִחְיֶה הָאָדָם כִּי עַל־כָּל־מוֹצָא פִי־יְהוָֹה.

כוח ובריאות רוחניים מגיעים למאמינים באמצעות הזנה יום יומית מדבר אלוהים המגיע אלינו מהתנ"ך והברית והברית החדשה.

ביוחנן ז, 39-37 ישוע אמר:

וַיְהִי בַּיּוֹם הָאַחֲרוֹן הַגָּדוֹל בֶּחַג וַיַּעֲמֹד יֵשׁוּעַ וַיִּקְרָא לֵאמֹר אִישׁ כִּי יִצְמָא יָבֹא־נָא אֵלַי וְיִשְׁתֶּה׃ 38 הַמַּאֲמִין בִּי כִּדְבַר הַכָּתוּב מִבִּטְנוֹ יִנְהֲרוּ נַהֲרֵי מַיִם חַיִּים׃ 39 וְזֹאת אָמַר עַל־הָרוּחַ אֲשֶׁר יִקָּחֻהוּ הַמַּאֲמִינִים בּוֹ כִּי לֹא־נִתַּן רוּחַ הַקֹּדֶשׁ בְּטֶרֶם נִתְפָּאֵר יֵשׁוּעַ׃

לכל מאמין שנולד מחדש ושרוח הקודש שוכן בו יש מעיין בלתי נדלה של מים חיים בתוכו.

במסע של חיינו, בדומה למסע של בני ישראל במדבר, אנחנו זקוקים לתזונה יומית. הבריאות הרוחנית שלנו ומצבנו בכלל תלויים בתזונה היומית שלנו מדבר אלוהים, ומשתייה יומית ממעין רוח הקודש שבתוכנו.

איך זה קורה? דרך התחברות יומית ואישית עם האדון. כאשר אנחנו ניזונים מדברו ומגיבים בתפילה והשתחוויה בעידוד רוח הקודש.

שימו לב לכך בני ישראל היו צריכים לאסוף את המן שאלוהים סיפק להם מוקדם בבוקר. כאשר השמש זרחה המן נמס. זה חשוב שגם אנחנו נלמד לצרוך את דבר אלוהים בבוקר לפני שהחום של דאגות העולם והמחויבויות השונות ישטפו אותנו.

הענן הדריך את בני ישראל לכל אורך המסע שלהם במדבר. שאול כותב ברומיים ח, 14 את הדברים הבאים:

כִּי־כֹל אֲשֶׁר רוּחַ אֱלֹהִים יְנַהֲגֵם בְּנֵי אֱלֹהִים הֵמָּה.

על מנת שיהיה לנו מסע מנצח ומוצלח אנחנו צריכים שרוח אלוהים ינהיג אותנו.

הגענו לסוף השידור שלנו להיום, תודה שהצטרפתם אלינו לשידור נוסף של מבט לכתובים, תכנית הרדיו של דרק פרינס. אל תשכחו להתחבר אלינו גם בשידור הבא, דרק פרינס ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *