שחרור מהעידן הנוכחימה אנחנו יודעים על העידן הנוכחי?

גלטים א, 3-4:

חֶסֶד לָכֶם וְשָׁלוֹם מֵאֵת הָאֱלֹהִים אָבִינוּ וּמֵאֵת אֲדֹנֵינוּ יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ אֲשֶׁר נָתַן אֶת נַפְשׁוֹ עַל חַטֹּאתֵינוּ לְחַלְּצֵנוּ מִן הָעוֹלָם [העידן] הָרָע הַזֶּה כִּרְצוֹן אֱלֹהֵינוּ אָבִינוּ.

זאת המטרה של אלוהים: שבאמצעות הצלב, נשוחרר מהעידן הרע הזה. אז נעבור על כמה עובדות בנוגע לעידן הזה כדי להבין מדוע אנחנו צריכים להשתחרר ממנו.

קודם כל, אנחנו לא שייכים לעידן הזה. אנחנו אנשים מעידן אחר. מדברים הרבה על העידן החדש. אולם למעשה אנחנו המאמינים בישוע, אנשי העידן החדש. אנחנו חיים בעידן הזה אבל שייכים לעידן עתידי. אם אנחנו חיים כאילו שאנחנו שייכים לעידן הנוכחי, החמצנו לגמרי את המטרה של אלוהים.

העידן הנוכחי קרב לקיצו. פסוקים רבים מעידים על כך. לדוגמה, מתי י״ג, 39:

וְהָאֹיֵב אֲשֶׁר זְרָעָם הוּא הַשָּׂטָן וְהַקָּצִיר הוּא קֵץ הָעוֹלָם וְהַקֹּצְרִים הֵם הַמַּלְאָכִים.

גם כאן, קץ העולם הוא קץ העידן. בפסוק 40 של אותו הפרק, ישוע אומר:

… כֵּן יִהְיֶה לְקֵץ הָעוֹלָם הַזֶּה.

פסוקים רבים נוספים מצביעים על כך שהעידן הנוכחי קרב לקיצו. אם אתם חשים כמוני לגבי העידן הזה אתם בטח תאמרו ״תודה לאל״. אני לא חושב שניתן לחשוב על תחזית נוראית יותר מאשר שהעידן הנוכחי ימשיך לנצח. עם כל הסבל, החולי, החשיכה, הבורות, האכזריות והמלחמה. תודה לאל שזה לא יימשך לנצח.

דבר נוסף לגבי העידן הזה: האל של העידן הזה הוא רע.

2 לקורינתים ד, 3-4:

וְאִם נֶעֱלָמָה בְּשׂוֹרָתֵנוּ נֶעֱלָמָה הִיא מִן הָאֹבְדִים אֲשֶׁר אֵל הָעוֹלָם הַזֶּה עִוֵּר בָּהֶם אֶת מַחְשְׁבוֹת חַסְרֵי הָאֱמוּנָה לְבִלְתִּי זְרֹחַ לָהֶם נֹגַהּ בְּשׂוֹרַת כְּבוֹד הַמָּשִׁיחַ אֲשֶׁר הוּא צֶלֶם הָאֱלֹהִים.

מיהו אלוהי העידן הזה? השטן.

מדוע העידן רע? משום שיש לו אל רע.

אנחנו יודעים שאלוהים יכול היה להדיח את השטן. אבל זו לא הייתה התכנית שלו. השטן ישאר אלוהי העידן הזה, אלוהי העידן הנוכחי, כל עוד העידן הזה יימשך. התכנית של אלוהים היא לסיים את העידן הזה. כשהעידן הזה יסתיים, השטן לא יהיה יותר אל. הוא יודע את זה טוב מאוד. משום כך, הוא עושה את כל מה שבכוחו כדי למנוע מהעידן הזה להגיע אל קיצו.

אחת הסיבות בשלן השטן מתנגד לקהילה היא שהקהילה היא הכלי דרכו אלוהים יביא את העידן הזה אל סופו. זו אחת המחוייבויות העיקריות שלנו משום שהעידן הזה לא יכול להסתיים עד שהקהילה של ישוע תעשה את כל שעליה לעשות. מה בדיוק עלינו לעשות?

מתי כ״ד, 14:

וַתִקָּרֵא בְּשׂוֹרַת הַמַּלְכוּת הַזֹּאת בְּכָל הָאָרֶץ לְעֵדוּת לְכָל הַגּוֹיִם וְאַחַר יָבוֹא הַקֵּץ.

השטן לא מרגיש מאויים מפוליטיקאים, גנרלים או פרופסורים בעלי שם אלא מהמטיפים את בשורת המלכות האלוהים. מרגע שהקהילה תשלים את משימתה, העידן הנוכחי יסתיים והוא לא יהיה יותר ״אל״. המאמינים שמבססים את חייהם על הדבר של אלוהים הינם האיום הכי גדול עבורו. חשוב להבין שמעורבות יתר בעידן הזה תהפוך אותנו לחסרי פרי. כותב האיגרת אל העברים מדבר אל אנשים שהייתה להם חווייה רוחנית ולאחר מכן בחרו לשוב לאחור, להכחיש את החוויות האלה ולכחש בישוע המשיח. שימו לב ל 5 החוויות שהיו לאנשים האלה:

אל העברים ו, 4-6:

כִּי כֹל אֲשֶׁר נָגַהּ עֲלֵיהֶם הָאוֹר [חווייה ראשונה] וְטָעֲמוּ מִמַּתְּנַת הַשָּׁמַיִם [חווייה שניה] וְנִתַּן לָהֶם חֶלְקָם בְּרוּחַ הַקֹּדֶשׁ [חווייה שלישית] וְטָעֲמוּ אֶת דְּבַר אֱלֹהִים הַטּוֹב [חווייה רביעית] וְכֹחוֹת הָעוֹלָם [או העידן] הַבָּא [חווייה חמישית] וְהֵם נָסוֹגוּ אָחוֹר נִמְנְעוּ מֵהִתְחַדֵּשׁ עוֹד לִתְשׁוּבָה כִּי חָזְרוּ לִצְלֹב לָהֶם אֶת בֶּן הָאֱלֹהִים וַיִּתְּנוּהוּ לְמָשָׁל.

אנשים רבים כיום נהנו מהחוויות האלה. אלוהים רוצה שנטעם משהו כל כך שונה וכל כך טוב שלעולם לא נוקסם עוד מכוחות העידן הנוכחי של העולם הזה.

במתי י״ג מופיע משל הזורע. בעיקר הוא דיבר על זה שנזרע בין הקוצים. פסוק 22:

וְהַנִּזְרָע אֶל הַקֹּצִים הוּא הַשֹׁמֵעַ אֶת הַדָּבָר וְדַאֲגַת הָעוֹלָם [העידן] הַזֶּה וְנִכְלֵי הָעֹשֶׁר יְמַעֲכוּ אֶת הַדָּבָר וּפְרִי לֹא יִהְיֶה לּוֹ.

אנשים רבים סוברים כי עושר יכול להסב להם שמחה. אולם זאת לא האמת. לעתים האנשים האומללים בעולם הינם האנשים העשירים בעולם. עוד מרמה של עושר היא שנדמה לך שתהיה עשיר לנצח. אולם כאשר תעזוב את העולם הזה, העושר יוותר מאחור.

אם אנחנו מוטרדים מהעידן הזה, זה יהפוך אותנו למאמינים חסרי פרי ודבר אלוהים לא יפעל בחיינו. ייתכן כי תשאלו את עצמכם ״למה אני לא רואה תוצאות? למה אני לא מקבל יותר מענה לתפילות שלי? מדוע אינני מצליח להוביל אנשים לאמונה בישוע המשיח? אולי אתם מוטרדים מבעיות העידן הזה. הצלחה כלכלית, יוקרה, הוקרה אקדמית, סגנון חיים אלגנטי. הטרדות כאלה ואחרות יהפכו אתכם לחסרי פרי. אם אתם חיים כאילו שהעידן הזה הולך להמשך לנצח, דעו לכם שהוא לא. הסוף לכל הבושה, הסבל, הפשע והרעב יבוא עם בוא האדון ישוע המשיח. שום דבר אחר לא ישים קץ לבעיות האלה. לקהילה היו אלפיים שנה לשנות את זה וההתקדמות שלהם היתה מעטה. לאמיתו של דבר, יש כעת, כיום, יותר סבל, יותר מלחמה, יותר חולי, יותר עוני, יותר בורות בעולם מאשר אי פעם. תודה לאלוהים שהאדון חוזר.

נותרת בידינו הבחירה: להשתלב או להשתנות. האיגרת אל הרומים הינה יצירה לוגית מופלאה. פרשנים רבים סוברים כי האיגרת אל הרומים היא לב ליבה של התורה של הברית החדשה. למרות כל ההסברים התיאולוגים המפורטים של שאול בנוגע למותו ותקומתו של ישוע, הוא בוחר לסיים עם התוצאה המעשית חיים שלנו. חשוב לציין בנקודה הזו שהכתובים לעולם לא מפרידים בין התאוריה לבין החיים האמיתיים הלכה למעשה. כך שאול מדריך אותנו ליישם את כל התיאולוגיה שהוא שם לפנינו ב 11 הפרקים הראשונים.

אל הרומים י״ב, 1:

וְעַתָּה הִנְנִי מְעוֹרֵר אֶתְכֶם אַחַי בְּרַחֲמֵי אֱלֹהִים…

מה שאול רוצה שנעשה עם תורת הברית החדשה? שאול מזהיר אותנו. לשים את הגוף שלנו קורבן חי, קדוש ונרצה, ושלא נשתווה לעולם הזה ולעידן הזה אלא שנתחלף או נשתנה על ידי ההתחדשות של דעתנו, של המחשבות שלנו.

רומים י״ב, 1-2:

וְעַתָּה הִנְנִי מְעוֹרֵר אֶתְכֶם אַחַי בְּרַחֲמֵי אֱלֹהִים אֲשֶׁר תַּגִּישׁוּ אֶת גְּוִיּוֹתֵיכֶם קָרְבָּן חַי וְקָדוֹשׁ וְנִרְצֶה לֵאלֹהִים וְהָיְתָה זֹּאת עֲבוֹדַתְכֶם הַשִׂכְלִית וְאַל תִּדַּמּוּ לָעוֹלָם הַזֶּה כִּי אִם הִתְחַלְּפוּ לִהְיוֹת לָכֶם לֵב חָדָשׁ לִבְחֹן מַה הוּא רְצוֹן הָאֱלֹהִים הַטּוֹב וְהַנֶּחְמָד וְהַשָּׁלֵם.

כמה שהכתובים מציאותיים! בדיוק ברגע שחשבנו להפוך לאנשים סופר רוחניים, אלוהים אומר לנו שהוא רוצה שנשים את הגוף שלנו על המזבח. בלי הסתייגויות. מרגע שנכניע את גופנו, אלוהים מתחייב לחדש את דעתנו, את המחשבות שלנו. אלוהים אינו משנה אותנו מן החוץ פנימה. הוא משנה אותנו מהפנים החוצה. הדת מטהרת אותך מבחוץ. הדת מלבישה אותך בבגדים חדשים ואוסרת עליך לאכול את זה או לשתות מזה. מכל מקום, אלוהים מטהר אותך מבפנים. כשאתה חושב אחרת, אתה גם חי אחרת. אלוהים אינו מעוניין בשינוי חיצוני, שאין ביכולתו להשפיע על הטבע הפנימי. אם אתה זקוק להתחדשות בדעתך, עליך להכניע את גופך. רק על הבסיס הזה, אלוהים יחדש את דעתך.

שאול אומר לנו, ״אל תהיו כמו האנשים מהעידן הזה. אל תחשבו כמו שהם חושבים. אל תתנהגו כמו שהם מתנהגים. לנו צריך להיות סדר עדיפויות שונה. עלינו להתרכז לא בדברים הזמניים אלא בדברים הנצחיים. זה לא אומר שאתם צריכים להיות בלתי מעשיים. מכיוון שאנשים שמתרכזים בנצחי לאור דבר האלוהים הינם האנשים המעשיים ביותר עלי האדמות. אלה הינם האנשים שמשיגים תוצאות.

שאול, לקראת סוף השרות שלו נזנח על ידי כמה מחבריו. הוא היה זקן, כלוא בבית סוהר רומי בהמתנה למשפט וגזר דין בלתי הוגנים. האם על פי הסטנדרטים של העידן הזה מדובר בסיפור הצלחה? לא. אפילו לא על ידי הסטנדרטים של הקהילה היום. שאול בוודאי הוזיל דמעות רבות כאשר הוא בישר לטימותיאוס על דימס, שנטש אותו מפני אהבתו לעולם הזה. שאול סמך על דימוס, אבל דימוס עזב אותו. מדוע? משום שהוא אהב את העידן הזה. אינך יכול לאהוב את העידן הזה ועדיין להיות נאמן לישוע המשיח. אבל תודה לאלוהים, שהוא סיפק באמצעות הצלב דרך לשחרור מהעידן הרע הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *