הגדרה: על איזו מן דחייה אנחנו מדברים פה?

אנחנו הולכים לדבר על משהו שקורה בלב וברגשות; סוג של גישה כלשהי במערכות יחסים, או אפילו חוסר יכולת לקיים מערכת יחסים. דרך נוספת טובה להבין את המשמעות של המושג דחייה היא להציג את ההפך שלו: קבלה. דחייה זה ההפך מקבלה.

הגדרה אפשרית נוספת היא: תחושה של לא רצוי, יוצא דופן, חסר ערך, חוסר שייכות, מביט מבחוץ פנימה ולא יודע כיצד להשתלב.

מדובר כאן על חוויה פנימית ותחושה פנימית. אינספור אנשים חיים בתחושה הזו, וללא ספק רבים יוכלו לזהות את מקור הבעיה שלהם דרך המסר הזה.

התמודדות עם הבעיה

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה הזו, היא להכיר בה. אם אנחנו מסרבים להתמודד עם הבעיה, אנחנו לעולם לא נפתור אותה. אבל אם אנחנו נתמודד איתה ונקבל את המרפא של אלוהים, אנחנו יכולים להתגבר על הבעיה.

דחייה במערכת הנישואים

הנביא ישעיהו מציג תיאור מאוד ברור של מהי הדחייה באמת. אלוהים מדבר לעמו ישראל. הוא פונה לישראל כבעלה ומציג את ישראל כאשה שנדחתה על-ידי בעלה. סיטואציה שהיא מאוד מוכרת לאלפי, אולי מאות אלפי נשים כיום בישראל. אני קורא ישעיהו נד, 5-4:

אַל תִּירְאִי כִּי לֹא תֵבוֹׁשִי וְאַל תִּכָּלְמִי כִּי לֹא תַחְפִּירִי כִּי בֹׁשֶת עֲלוּמַיִךְ תִּׁשְכָּחִי וְחֶרְפַּת אַלְמְנוּתַיִךְ לֹא תִזְכְּרִי עוֹד׃
כִּי בֹעֲלַיִךְ עֹשַׂיִךְ יְהוָה צְבָאוֹת שְׁמוֹ וְגֹאֲלֵךְ קְדוֹׁש יִשְׂרָאֵל אֱלֹהֵי כָל הָאָרֶץ יִקָּרֵא׃ כִּי כְאִׁשָּה עֲזוּבָה וַעֲצוּבַת רוּחַ
קְרָאָךְ יְהוָה וְאֵׁשֶת נְעוּרִים כִּי תִמָּאֵס אָמַר אֱלֹהָיִךְ.

התיאור הזה מגיע לשיאו בפסוק האחרון: תיאור של אשה עזובה, עצובת רוח, אשה שנישאה בצעירותה וסבלה דחייה. לפעמים זה קורה גם הפוך. לעתים זו האשה שדוחה את הבעל, ולמרות שאנחנו מחשיבים את הגברים קשוחים יותר מהנשים, גברים שסובלים דחייה מנשותיהם סובלים כאב בלתי ניתן לתיאור.

הבעיה עם גברים היא, שנוסף על הכאב שהם חשים, הם מתביישים שהם מרגישים כך משום היותם גברים. התיאור של ישעיהו מבליט שני דברים שבד"כ קשורים לדחייה. אלוהים אומר דרך ישעיהו, "כִּי לֹא תֵבוֹׁשִי וְאַל תִּכָּלְמִי."

אלו הם שני דברים שבד"כ הולכים יחד עם דחייה בנישואים: בושה והשפלה. כאשר מתמסרים לגמרי לאדם מסויים, כשנותנים לו את כל הלב, שהופכים זמינים לגמרי עבורו ומגלים שהוא דחה אותנו, זה מביא בושה לחיינו ומיד לאחר מכן גם לתחושה של השפלה.

פצעים ברוחנו

אלו הן התוצאות החיצוניות של הדחייה, אבל התוצאה הפנימית היא מה שישעיהו מכנה, "עצובת רוח." במשלי יח, 14 נאמר לנו:

רוּחַ אִיׁש יְכַלְכֵּל מַחֲלֵהוּ וְרוּחַ נְכֵאָה מִי יִשָּׂאֶנָּה. [או, ניתן לומר, מי יכול לשאת רוח פצועה]

ובמשלי טו, 13 נאמר:

לֵב שָׂמֵחַ יֵיטִב פָּנִים וּבְעַצְּבַת לֵב רוּחַ נְכֵאָה.

הפסוקים האלו פשוט עוזרים לנו להבין שפצעים ברוח קשה להגדיר- וקשה לאבחן. הם נמצאים במקום עמוק יותר מהמחשבה האנושית או הזכרון האנושי. הרבה אנשים סוחבים פצעים ברוח שלהם שהם אפילו לא מודעים להם. הם כיסו אותם. הדעת שלהם לא יכולה להתמודד איתם. הם לא מצליחים לזכור את מקורם, אבל הם שם במקום הכי פנימי באדם שנקרא רוחו.

לעתים הם חוזרים אחורה שנים רבות לילדות או לחוויות נעורים והדעת פשוט מסרבת להתמודד עם זה, אבל העובדות נותרות שם. הם שם. ואחד הגורמים השכיחים ביותר לפצעים ברוחנו הוא הדחייה. מה גורם לדחייה? ובכן, התמודדנו כבר עם גרם שכיח אחד בתיאור של האשה הדחויה בישעיהו, וציינו שלפעמים הדחייה היא מצד האשה או הבעל.

דחייה במשפחה

בכל אופן, ישנו גורם שהוא אפילו יותר שכיח והוא אי קבלת אהבה מאחד או משני ההורים בילדות. אלוהים ברא את האדם עם רצון עז להיות נאהב ולהרגיש אהוב, וכל ילד שבא לעולם כמה לאהבה ולביטויים של אהבה. אהבה שאין לה ביטוי לא תמלא את הצורך הזה.

בנוסף כל ילד משתוקק לאהבה של אב, וזאת האהבה של האב שנותנת ביטחון אמתי. וילדים שגדלו בלי אהבה של אב, גדלים חסרי ביטחון ופעמים רבות עם פצע של דחייה.

יכולים להיות שלושה מצבים עיקריים שיכולים לגרום לפצע הזה.

קודם כל, ילד שאינו רצוי בזמן ההיריון. האם נושאת תינוק בבטנה שהיא לא באמת רוצה. אולי היא לא תבטא את זה, אבל הגישה ישנה. והגישה הזו של האם, יוצרת בתינוק, אפילו לפני שהוא נולד, את הפצע הזה של הדחייה.

והמצב השני שקצת דיברתי עליו, הוא של ילד שלא קיבל אהבה מהוריו- אהבה גלויה- אהבה חמה, חיבה. ילד שלא מקבל חיבוק מהוריו הוא ילד דחוי.

ואז ישנו מצב נוסף בו ישנם מספר ילדים במשפחה, וילד אחד מקבל כמות לא הוגנת של אהבה ותשומת לב. וילד אחר, רק מתוך כך שהוא משווה עצמו עם הילד המועדף הזה במיוחד, מרגיש דחוי.

אז כמו שאתם רואים המקור של הפצעים האלה יכול להיות היכנשהו בילדות שלנו, ואפילו בתינוקות שלנו. אנחנו נמשיך לדבר בחלק הבא על התוצאות של הדחייה. כיצד הדחייה משפיע על החיים שלנו. אני מזכיר לכם שניתן להזמין את הספר של דרק פרינס "מרפא האלוהים לדחייה" דרך האתר שלנו ,www.dpi.co.il הוא יוכל לשמש אתכם לעזור גם לאחרים שאתם יודעים שזקוקים לעזרה בנושא הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *