12 צעדים לשנה טובה – חלק ב3 צעדים ראשונים:

שלום לכולם, אנחנו שמחים שהצטרפתם אלינו לשיעור השני בסדרת השיעורים לקראת השנה החדשה. בשיעורים אלה, נחלוק אתכם 12 צעדים לשנה טובה. 12 החלטות אמונה המבוססות על הכתוב באיגרת אל העברים. בשיעור הזה אחלוק אתכם את שלושת הצעדים הראשונים לשנה טובה. לצעדים האלה, יכולה להיות השפעה מכרעת על יחסנו לאלוהים ולדברו בשנה הקרובה.

ובכן הצעד הראשון הוא "נִירָא נָא" והוא לקוח מהאיגרת אל העברים פרק ד׳ פסוק 1:

עַל־כֵּן בְּהִמָּצֵא עוֹד הַהַבְטָחָה לָבוֹא אֶל מְנוּחָתוֹ נִירָא נָא פֶּן יֵרָאֶה אִישׁ מִכֶּם מְאַחֵר פְּעָמָיו.

מדוע עלינו לפחד? זה ברור מההקשר. עלינו לעמוד על המשמר על מנת שלא נחזור על הטעות שבני ישראל עשו במדבר. הטעות שלהם הייתה התמקדות בחיצוני, ואיבוד הפנימי האמתי והחיוני – לשמוע בקול אלוהים.

הצעד השני הוא, נִשְׁקְדָה־נָּא. והוא לקוח מהאיגרת אל העברים ד׳ 11:

לָכֵן נִשְׁקְדָה־נָּא לָבוֹא אֶל־הַמְּנוּחָה הַהִיא לְמַעַן אֲשֶׁר לֹא־יִכָּשֶׁל אִישׁ וְהָיָה מַמְרֶה כְּמוֹהֶם.

מהי שקידה? ננסה להסביר את משמעות המושג באמצעות התייחסות למושג הפוך במשמעותו – עצלות. עצלות נחשבת לחטא חמור בדבר של אלוהים, חמור יותר מחטאים רבים שנחשבים עבורנו בלתי מקובלים – כמו שכרות. אנחנו לא רוצים לטפח עצלות בחיינו אלא ללמוד מהדוגמא של אלו שבאמצעות אמונה וסבלנות ירשו את מה שהובטח להם.

הצעד השלישי והאחרון לשיעור הזה הוא, נַחֲזִיקָה בְּהוֹדָאַת אֱמוּנָתֵנוּ, והוא לקוח מהאיגרת אל העברים ד, 14:

וְעַתָּה בִּהְיוֹת לָנוּ כֹּהֵן גָּדוֹל נַעֲלֶה מְאֹד אֲשֶׁר עָבַר אֶת־הַשָּׁמָיִם יֵשׁוּעַ בֶּן־הָאֱלֹהִים נַחֲזִיקָה בְּהוֹדָאַת אֱמוּנָתֵנוּ.

מבלי הודאה, אין ישועה. זה טוב שנאמין בלבנו, אולם אם לא נודה או נכריז בקול את אמונתנו, לא ניוושע. ישוע הוא הכהן הגדול שלנו בשמים, כאשר אנחנו בארץ מכריזים באמונה את דברו. מבלי הודאה, הכהן הגדול שלנו לא יוכל לייצג אותנו בשמים.

אז שלושת הצעדים שציינו היום היו:

צעד ראשון, נִירָא נָא – הדוגמא של ישראל במדבר צריכה לעורר בנו יראה. עלינו לטפח את השמיעה בקול אלוהים, ולא להתמקד בדברים חיצוניים.

צעד שני, נִשְׁקְדָה־נָּא – עלינו להאמין ולא לחדול לעשות את הטוב. אנחנו זקוקים לסבלנות על מנת לרשת את מה שהובטח לנו.

צעד שלישי, נַחֲזִיקָה בְּהוֹדָאַת אֱמוּנָתֵנוּ – מעבר לאמונה הקיימת בלבנו, אנחנו צריכים להחזיק בהודאת אמונתנו, להודות ולהכריז בקול את האמונה שלנו.

בשיעור הבא נחלוק אתכם שלושה צעדים נוספים. שנה טובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *