3 בנובמבר | כְּחַסְדֶּךָנתקרב לכסא החסד

עַל־כֵּן נִקְרְבָה בְּבִטָּחוֹן לִפְנֵי כִּסֵּא הֶחָסֶד לָשֵׂאת רַחֲמִים וְלִמְצֹא חֶסֶד לְעֶזְרָה בְּעִתָּהּ. (אל העברים ד, 16)

דוד נשא לאלוהים את מזמור נא בתפילה בתקופה של מצוקה אישית, בשעה שנפשו הייתה תלויה על כף המאזניים. זו הייתה תפילת תשובה לאלוהים לאחר שחטאיו – ניאוף עם בת-שבע ואירגון הרצח של בעלה אוריה – נחשפו. דוד כתב:

חָנֵּנִי אֱלֹהִים כְּחַסְדֶּךָ; כְּרֹב רַחֲמֶיךָ, מְחֵה פְשָׁעָי. (תהילים נא, 3)

הביטוי "כְּחַסְדֶּךָ" זהה במילים אחרות לביטוי "נאמנותך לבריתך". דוד בעצם אמר, "אתה התחייבת לסלוח לי אם אני ממלא מספר תנאים. אני מבקש ממך סליחה על בסיס זה." חשוב מאוד לבוא לאלוהים על בסיס חסדו.

הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיהוָה כִּי־טוֹב; כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ. (תהילים קו, 1)

חסד הנו היבט אחד מטבעו הנצחי של אלוהים.

עַל־כֵּן נִקְרְבָה בְּבִטָּחוֹן לִפְנֵי כִּסֵּא הֶחָסֶד לָשֵׂאת רַחֲמִים וְלִמְצֹא חֶסֶד לְעֶזְרָה בְּעִתָּהּ. (אל העברים ד, 16)

אנו בהחלט זקוקים לרחמים, וגם לחסדים. מה כתוב אודות חסד בכתובים? אי אפשר להרוויח חסד. אם אפשר להרוויח אותו, סימן שזה לא חסד. אנשים דתיים חושבים לעתים קרובות שאת הכל צריך להרוויח. כתוצאה מכך, הדתיים נוטים לסרב לחסדיו של אלוהים.

וְאִם עַל־יְדֵי הַחֶסֶד לֹא הָיְתָה מִתּוֹךְ הַמַּעֲשִׂים כִּי אִם־כֵּן הַחֶסֶד אֵינֶנּוּ־עוֹד חָסֶד וְאִם־הָיְתָה מִתּוֹךְ הַמַּעֲשִׂים אֵינֶנּוּ־עוֹד חֶסֶד כִּי אִם־כֵּן הַמַּעֲשֶׂה יֶחְדַּל לִהְיוֹת מַעֲשֶׂה. (אל הרומים יא, 6)

2 דברים מצוינים באיגרת אל העברים ד, 16 שאיננו יכולים להשיג (להרוויח) בכוחות עצמנו: חסד ורחמים. אנו זקוקים לרחמים עבור העבר שלנו ולחסד עבור העתיד. החסד של אלוהים בלבד יכול להפוך אותנו לאנשים שהוא דורש מאיתנו להיות ולחיות את החיים שהוא דורש מאיתנו לחיות.

תודה לך אדוני שאני יכול לגשת אליך בביטחון. אני מכריז שאני בא על ידי החסד של אלוהים לקבל ממנו רחמים עבור העבר שלי וחסד לעתיד שלי. אני אקרב לכס החסד. אמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *