משמעות הפסחjan-1https://www.dpi.co.il/wp-content/uploads/2015/01/jan-1.jpg 700w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

בסעודת פסח הראשונה, כפי שמוזכר בספר שמות פרק י״ב, אלוהים, דרך קורבן השה של פסח, דאג להגנה לכל בני ישראל. אך בני ישראל נתבקשו לעשות דבר מסוים עם השה ועם דמו:

וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְכָל זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם מִשְׁכוּ וּקְחוּ לָכֶם צֹאן לְמִשְׁפְּחֹתֵיכֶם וְשַׁחֲטוּ הַפָּסַח וּלְקַחְתֶּם אֲגֻדַּת אֵזוֹב וּטְבַלְתֶּם בַּדָּם אֲשֶׁר בַּסַּף וְהִגַּעְתֶּם אֶל הַמַּשְׁקוֹף וְאֶל שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת מִן הַדָּם אֲשֶׁר בַּסָּף; וְאַתֶּם לֹא תֵצְאוּ אִישׁ מִפֶּתַח בֵּיתוֹ עַד בֹּקֶר וְעָבַר יְהוָה לִנְגֹּף אֶת מִצְרַיִם וְרָאָה אֶת הַדָּם עַל הַמַּשְׁקוֹף וְעַל שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת וּפָסַח יְהוָה עַל הַפֶּתַח וְלֹא יִתֵּן הַמַּשְׁחִית לָבֹא אֶל בָּתֵּיכֶם לִנְגֹּף. (שמות י״ב, 23-21)

בזמן מסוים היה על כל אב לבחור שה בגודל מתאים למשפחתו. את השה היה עליהם לשחוט, ולטבול אגודת אזוב בדמו. הדם של השה היה יקר מאוד וחשוב היה לתפוס אותו בסף.

מהאבות נדרש לקחת את הדם אשר בסף באמצעות אגודת האזוב ולמרוח אותו במשקוף ושתי המזוזות, אך בשום מקרה לא למרוח אותו גם על הסף.

גורל ישראל היה כולו תלוי בלקיחת הדם מהסף באמצעות אגודת האזוב, ומרחתו על מזוזות הדלת והמשקוף. אזוב הוא סוג של צמח פרא שצומח בכל מקום במזרח התיכון. לצמח זה תכונה מיוחדת: הוא סופג את האמוגלובין בדם ומונע את קרישתו – כך שהדם יישאר נוזלי לאורך זמן.

לאחר מכן אלוהים הציב דרישה נוספת. הוא אמר שלאחר מריחת הדם על המשקוף ושתי המזוזות על הישראלים היה להישאר בתוך הבית. היכן שהם היו מוגנים. אם הם יצאו מחוץ לדם, הם יהיו ללא הגנה.

ספר התגלות ,האחרון בספרי הברית החדשה, מדבר על עימות גדול שיתרחש בסוף עידן זה – עימות בו מעורבים השמים והארץ. מלאכי אלוהים מעורבים בו. השטן והמלאכים שלו גם מעורבים בו. ועם אלוהים בארץ מעורב  בו. תודה לאלוהים, הכתובים מבטיחים שהניצחון הוא לאלוהים ועמו. מתואר לנו עוד כיצד עם אלוהים לוקח חלק בלהשיג נצחון זה. ישנה הכרזה שנעשתה ע"י המלאכים, על המאמינים שבארץ:

וְהֵם נִצְּחֻהוּ בְדַם הַשֶׂה וּבִדְבַר עֵדוּתָם וְלֹא אָהֲבוּ אֶת נַפְשָׁם עַד לַמָּוֶת. (התגלות י״ב, 11)

עדותם – מתייחס לאנשים שמאמינים בישוע המשיח. נצחוהו- מתייחס לשטן. זה מראה בבירור שיכול להיות עימות ישיר בינינו לבין השטן. אין אף אחד אחר שעומד בדרך – והם נצחוהו.

בהמשך מתואר לנו כיצד הם נצחוהו: "בדם השה ובדבר עדותם". נוסף לנו על כך מהפסוק להבין עוד שהם היו מסורים – מסורים לחלוטין. זה סוג המאמינים היחידים שמפחידים את השטן: מאמינים מסורים לגמרי.

שכתוב לנו שהם, "לא אהבו את נפשם עד למוות", הכוונה היא שעבורם להישאר בחיים לא היה בראש סדר העדיפויות. עדיפות ראשונה היא לעשות את רצון אלוהים, בין אם הם ישארו בחיים ובין אם לא. הדבר החשוב ביותר עבורם הוא להיות נאמנים לאדון.

ישנה הצהרה נהדרת באגרת יוחנן הראשונה, שמסבירה את המושג הזה של מה יותר חשוב:

וְהָעוֹלָם עָבוֹר יַעֲבֹר עִם תַּאֲוֹתָיו וְהָעֹשֶׂה רְצוֹן אֱלֹהִים יַעֲמֹד לָעַד. (אגרת יוחנן הראשונה ב, 17)

כאשר אתה מאחד את רצונך עם רצון אלוהים במסירות מוחלטת, אתה נהפך בלתי מובס. לא ניתן להזיז אותך ממקומך. השאלה אם תמות ואם תחיה מקבלת חשיבות משנית, בכל מקרה לא ניתן להביס אותך.

אנחנו מנצחים את השטן כאשר אנחנו מעידים על מה שהדבר של אלוהים אומר שהדם של ישוע עושה עבורנו.

כיצד כל זה קשור אלינו? בברית החדשה נאמר לנו שהמשיח הוא שה הפסח שנשחט עבורנו. ובספר שמות אנחנו קוראים שדם השה היה בסף, מבלי שלקחו את הדם מהסף והגיעו איתו למשקופי הדלת בני המשפחה לא היו מוגנים. השה, שהוא גם זבח פסח אומנם נשחט בעד כל יושבי הבית, אך מבלי שיושבי הבית יקבלו את דבר אלוהים ומתוך ציות ימרחו את הדם על המשקופים ויאמינו בכוחו של הדם להציל אותם, בכור משפחתם היה מת יחד עם בכורי מצרים. כך גם ישוע הוא שה האלוהים אשר נצלב ודמו נשפך, הדם אשר בסף, אך מבלי שנקבל את הדבר של אלוהים, מבלי שניקח את דמו של ישוע ונתפוס מחסה תחתיו, סופנו לעבור ביחד עם העולם הזה.

ישוע אכן נשחט למעננו, אבל הוא מחכה שאנחנו בציות נקבל את ההגנה שהוא מציע לנו באמצעות הדם שלו. וישוע בעצמו אומר:

 הנני עומד בפתח ודופק והיה כי ישמע איש לקולי ופתח הפתח אבוא אליו וסעדתי עמו והוא עמי. (התגלות ג, 20)

ישוע נמצא בפתח כל בית, ישוע נמצא בפתח כל לב, הדם שלו בסף, הוא השלים את המלאכה שלו הוא נשחט בשביל כולם. כעת הוא קורא לנו לפתוח את הבית שלנו, לפתוח את הלב שלנו ולעשות את הרצון שלו – למען החיים שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *