13 באוקטובר | כמה זמן אנחנו מקדישים לאלוהים?נירא נא מפני חוסר מנוחה

עַל־כֵּן בְּהִמָּצֵא עוֹד הַהַבְטָחָה לָבוֹא אֶל־מְנוּחָתוֹ נִירָא נָא פֶּן־יֵרָאֶה אִישׁ מִכֶּם מְאַחֵר פְּעָמָיו.
(אל העברים ד, 1)

נאמר הרבה על נושא הפרשת המעשר, הדרישה של אלוהים מהכנסתנו. ומה עם דרישת אלוהים מזמננו? אלוהים דרש מבני ישראל יום אחד מתוך שבעה ימים, שמהווה יחס גבוה יותר ממה שהוא דורש מרכושם החומרי. כמה אנשים בקהילה כיום באמת נותנים לאלוהים יום אחד מתוך שבעה ימים? זאת בוודאי אחת הסיבות להתמוטטויות הנפשיות הרבות שאנשים חווים כיום; אנשים רבים מתוסכלים, לחוצים, עסוקים ואינם מצליחים לסיים מטלות.

אלוהים היה הראשון לנוח. קודם הוא עבד ולאחר מכן הוא נח. ידידי, שהוא ערבי פלשתיני, בעלים של רשת מסעדות גדולה בארה"ב אומר "אלוהים לא היה צריך לעבוד בגלל שהייתה לו משפחה לפרנס. אלוהים גם לא נח מפני שהוא חש עייפות. אלוהים הוא מעל כל הדברים האלה. אלוהים עבד מפני שהוא בעצמו הבורא." אני מאמין שאלוהים נח מפני שהוא חפץ ליהנות מכל מה שהוא ברא. אם לעולם לא ניקח זמן ליהנות ממה שיצרנו, מצבנו יהיה עגום ביותר.

מה דורש יותר אמונה: לעבוד או לנוח? בני ישראל לא נכנסו למנוחה בגלל חוסר אמונתם. מאילו סיבות מאמינים כיום סובלים מחוסר מנוחה? גם מפני חוסר אמונה. זהו הגורם לבעיה.

מנוחה באה מהידיעה שאלוהים יזם אותה. אשתי ואני היינו יוצאים ל"חופשות". עם זאת, המילה באנגלית נגזרת מהמילה "ריקנות" – חוסר מעש. לעתים חוסר מעש זה דבר טוב. עם זאת, אשתי ואני לא חשנו בנוח עם המילה הזו והשתמשנו במילה אחרת: חג. באנגלית המילה נגזרת מהביטוי "יום קדוש". אלוהים הראה לנו כי זהו חטא לא לקחת ימי "חג". בלוח השנה העברי, על-פי התנ"ך, אלוהים קבע חגים רבים. הימים האלה לא היו בגדר בחירה. אלה חגים שנקבעו על-ידי אלוהים לא למען עצלות אלא בגלל שאלוהים אמר לצאת לחופשת חג.

תודה לך אדוני על ההבטחה להיכנס אל מנוחתך. אני מכריז שאלוהים נח על-מנת ליהנות מכל מה שהוא ברא, ואני אעשה כך גם. אני אירא פן לא אכנס למנוחתו של המשיח. אמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *